Teknoloji

Facebook, Snapchat’in Trafiğini Takip Etmek İçin Gizli Proje Geliştirmiş

Mahkeme belgeleri, Facebook’un 2016 yılında Snapchat’e rekabette üstünlük sağlamak amacıyla gizli bir proje başlattığını ortaya koydu. Facebook, bu gizli projeye Project Ghostbusters (Hayalet Avcıları Projesi) adını vermiş. (Snapchat’in hayalet ikonlu logosu nedeniyle bu ismin tercih edildiği tahmin ediliyor)

California’daki bir federal mahkeme, tüketiciler ile Facebook’un ana şirketi Meta arasındaki toplu davanın bir parçası olarak keşfedilen yeni belgeleri paylaştı.

Paylaşılan belgeler, Meta’nın, kullanıcılarının rakipleriyle nasıl etkileşim kurduğunu analiz ederek, aralarında Snapchat, daha sonra ise Amazon ve YouTube olmak üzere rakipleri karşısında nasıl bir avantaj elde etmeye çalıştığını ortaya koyuyor. Bu uygulamaların şifreleme kullanması nedeniyle, özel bir teknoloji geliştirilmiş.

Belgelerden biri, Facebook’un Project Ghostbusters (Hayalet Avcıları Projesi) detaylarını içeriyor. Tüketicilerin avukatlarının belgede yazdığına göre proje, şifrelenmiş uygulama trafiğini Snapchat kullanıcılarından, daha sonra ise YouTube ve Amazon kullanıcılarından “yakalayıp çözmek” için bir teknik kullanıyordu.

Mark Zuckerberg Mail Göndermiş

Dava kapsamında yayımlanan 9 Haziran 2016 tarihli bir e-postada, Meta CEO’su Mark Zuckerberg şöyle demiş;

Ne zaman biri Snapchat hakkında bir soru sorsa, genellikle aldığımız cevap, trafikleri şifreli olduğu için onlar hakkında hiçbir bilgimiz olmadığı oluyor. Bu kadar hızlı büyüdükleri göz önüne alındığında, onlar hakkında güvenilir analizler elde etmenin yeni bir yolunu bulmak önemli görünüyor. Belki de paneller yapmamız ya da özel bir yazılım yazmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı çözmelisiniz.

Yorum Yaz