Yazılım

Google, Angular ve Wiz Framework’ü Birleştiriyor

Google ve Web Framework dendiğinde, çoğu kişinin aklına Angular geliyor. Ancak Google’ın Wiz isminde başka bir web framework’ü daha var. Google yaptığı açıklamayla, Angular ve Wiz framework’lerini birleştirme kararı aldığını açıkladı.

Wiz, Google içerisinde arama, fotoğraflar ve ödeme gibi alanlarda aktif olarak kullanılıyor. Angular ise Google Analytics ve Gemini projelerinde tercih edilmiş.

Wiz’in çok daha performanslı çalıştığı, Angular’ın ise çok daha iyi geliştirici deneyimine sahip olduğu belirtildi. Bu iki framework’ün güçlü yönlerinin birleştirilmesiyle, çok daha iyi bir framework’ün geliştirilmesi hedefleniyor.

Aşağıdaki grafikte, son 6 yılda web projelerindeki JavaScript kodlarının boyutunu görüyorsunuz. Desktop için %37.1, mobil için %36.5 oranında ciddi bir artış var. Bu durum, performansa olarak yansıyor.

Wiz’in performans ve optimizasyon alanındaki güçlü yönlerinin Angular ile birleştirilmesiyle, bu problemin azalacağı öngörülüyor.

Angular ve Wiz’in Birleşme Planı

Angular ve Wiz’in önümüzdeki yıllarda kademeli olarak birleştirilmesi hedeflendi. Ayrıca, Angular aracılığıyla Wiz özelliklerinin açık kaynak haline getirilmesi planlanıyor. Açık kaynak topluluğun yol haritasının belirlenmesinde aktif rol oynaması da sağlanacak. Topluluktan geri bildirim almak için herkese açık RFC (Request For Comments) süreci bulunacak.

SSR (Server Side Rendering) özelliğinin web platformu için önemi ayrıca vurgulandı. SSR’ın doğru uygulandığında son kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkilediği belirtildi.

Yorum Yaz